על קורונה ותיירות

תיירות

מה יקרה עם התיירות בישראל אחרי הקורונה – או מה הבנתי מהחקירות האפדימיולוגיות שפורסמו ?

כשהתחילו לפרסם את החקירות האפדימיולוגיות התחלתי להרגיש לא בחברה…כולם זזים מארומה לחדר כושר למסעדת בשרים מתחילים את הבוקר בעפולה מסיימים במעלה אדומים מתחילים במסעדה מסיימים בפיצריה.

הסתכלתי על העינוי שעברו הקוראנים הנוצרים שבשבוע אחד עברו ממצדה לכנרת דרך ירושלים ועוד עשרות מיני אתרים כלואים באוטובוס תיירים.

אני חושבת שמה שהבנתי אז שאנחנו זזים יותר מידי והתנועה המטורללת הזאת בין אתר לאתר ובין מדינה למדינה ובתוך המדינה או האיזור היא ההתחלה של תנועת המגפה בין המדינות אבל היא גם ההתחלה של הפתרון.

הרבה פעמים אני מבינה שמה שיצר את הבעיה הוא גם הפתרון – הנקודה היא אותה נקודה אבל הפתרון נמצא בהתמודדות אחרת עם המקור.

ובכן -החקירות האפדימיולוגיות מראות שהבעיה היא Over movment -תנועת יתר והפתרון הוא מעבר מתיור טיול היפר אקטיבי לתיירות שוהה ונוכחת.

לא חייבים להספיק -צריך להיות.

בסיורים שעשיתי בעולם ובאירופה בפרט,ובאוקטובר האחרון בהולנד ראיתי תיירות של שהות.

ההולנדים לא עוזבים את הולנד -הם עוזבים את העיר ואת הבית שלהם לחופשה ארוכה באיזור אחר.
מגיעים ושוהים – כל יום עושים דבר דומה מול הים או הנהר -נחים בצהריים -הולכים לקפה ולמסעדה שבה בעל המקום מחייך אליהם ואחרי יומיים כבר יודע איזה קפה הם אוהבים.

נזכרתי בחופשה שעשינו בגליל קצת לפני הקורונה-אחרי שחזרנו מפראג ונסיעה לחו"ל הפכה להיות מעייפת ולא מניחה ולא מנוחה – הרכב לא זז כמעט ארבעה ימים – אכלנו במסעדה מקומית אחיה אפשר היה ללכת ברגל ,קפצנו לנחל קרוב , נסענו עשר דקות למחלבת עיזים ופשוט היינו.

נזכרתי בכפר קטן בכרתים אליו נסעתי עם בנותיי לפני כמה שנים -היינו בו ובים ושוב ושוב ובדירה ובבר הלוך ושוב וזו היתה חופשה מופלאה.

ולשם אני מכווונת -תיירות הפנים בישראל תעבור שינוי מהותי ומשמעותי -לא עוד לילה או שניים בצימר אלא שהות ארוכה בדירת נופש -עם טיול מסביב ואופניים וים ומעיין.

קמפינג או גלמפינג לשבוע או יותר עם טיול בסביבה הקרובה ומסעדה ואופניים ואטרקציה.

ולא חייבים להספיק ולא חייבים להתרוצץ ולא חייבים לעמוד בפקקים.
החופשה הבאה תהיה למצוא מקום ולעצור בו.

אוהל
יחידת דיור -צימר
פעולות מסביב למרחב ברגל או באופניים.

וזה דורש הערכות של התיירנים -במוצר בתמחיר ובחוייה המקומית וזה דורש ממשרד התיירות לקדם השקעות בכלכלות מקומיות ובמרחבים איזורים.

וזה יהיה סוף המשבר -תיירות נוכחת מקומית מונחת.

חלי יעקבס
מנכ"לית תיירות ניר דוד
יו"ר תיירות צובה
שותפה בפיתוח תיירות באשכול רשויות כנרת ועמקים.

תתכוננו ככה זה יהיה

נגישות