באנר מעיינות עמקים

קצת עלינו

אשכול כנרת עמקים הינו איגוד ערים מסוג אשכול רשויות, שהוקם במטרה לקדם ראייה אזורית ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין הרשויות המקומיות. חברות באשכול חמש עשרה רשויות: אל בטוף, בועיינה נוג’ידאת, בית שאן, הגליל התחתון, טבריה, טורעאן, כפר כמא, כפר תבור, יבנאל, מגדל, מג’אר, עילבון, עמק הירדן, עמק המעיינות, שיבלי – אום אל ג’אנם. בסך הכל כ-195,000 תושבים מכל מגוון העדות והדתות הקיימות במדינת ישראל. האשכול הוקם בסוף 2018 ומטרתו לייצר באזור שינוי משמעותי ברמת החיים על ידי פיתוח מנועי צמיחה כלכליים וחברתיים, לצד בניית שירותים משותפים יעילים ואיכותיים.

מפת האשכול

מפת אשכול

מה זה האשכול? מהי מטרתו ולשם מה הקימו אותו?

ישבנו לשיחה פתוחה עם מר יורם קרין, יו”ר המועצה האזורית עמק המעיינות, ויו”ר אשכול כנרת עמקים, אלי מאירי.  יורם החליט לפתוח את השיחה דווקא מהמקום המנוסה שכבר עשה “לא מעט קילומטראז” בשלטון המקומי. “אנחנו כראשי ראשויות מרגישים מדי יום את הקשיים והאתגרים הרבים הניצבים בפנינו בקשת רחבה מאוד. בסוף אנחנו רוצים להביא לפיתוח של האזור, משיכה של אוכלוסייה איכותית, יצירת תעסוקה וחיים קהילתיים טובים לצד סל שירותים טוב ומותאם למרחבים שבהם אנו גרים. לא פעם אנו מגלים שקשה לנו לפעול לבד, ושתחומים רבים דורשים שיתוף פעולה אזורי. שיתוף פעולה כזה אומנם מקשה על התהליך, מוסיף שותפים ומורכבות, אבל יוצר חלון הזדמנויות משמעותי למהלכים גדולים. בהקשרים הכלכליים, היתרון לגודל ברור. ברוב התחומים נוכל ליצור חיסכון ויעילות אם נפעל בשיתוף פעולה אזורי, ומעבר לכך יש לנו הזדמנות ליצור את הגשרים והחיבורים בין החלקים השונים של החברה. האשכול מגוון ורחב ביותר מבחינת אוכלוסייה. יש בו יהודים שגרים בערים, מושבים, מושבות, קיבוצים ויישובים קהילתיים. יש ערבים, נוצרים, בדואים, דרוזים וצ’רקסים. המגוון הזה הוא הזדמנות גדולה עבורנו ללמוד, לייצר חיבורים ולקדם את החברה הישראלית, ברוח נאום ארבעת השבטים של הנשיא ריבלין”

אלי, שהגיע לאשכול מעולם החינוך בו עסק ברוב חייו המקצועיים, הסכים עם יורם והמשיך אותו מכיוון אחר.
לאשכול יש פוטנציאל אדיר לייצר שינוי במרחב של הפריפריה. ידוע ומפורסם במחקרים רבים שרמת החיים והשירותים בפריפריה נמוכה משמעותית מזו במרכז הארץ. בשורה התחתונה הילד בטבריה, דגניה ומג’אר מקבל פחות שירותים ופחות גישה לשירותים מילד בתל אביב. ולכן ההזדמנות שלו להצליח בחיים נפגעת. כך גם היזם העסקי, העמותה החברתית והרשות המקומית. שיתוף פעולה בין הרשויות באשכול צריך לייצר גוש כלכלי וחברתי שיביא את השינוי המיוחל. לקיחת האחריות של הרשויות על תהליכי הפיתוח הכלכלי, החברתי והקהילתי היא הבסיס לכך. כמובן שנדרשת השקעה כלכלית של המדינה בתשתיות הפיזיות והחברתיות. אך יחד עם זאת ניתן לעשות פעולות רבות כדי לייצר אקוסיסטם מקומי של העברת מידע, פיתוח כלכלי וחברתי גם ללא תקציבים משמעותיים בשלב הראשון.

הצורך באשכול

יורם חידד את הנקודה ואמר בצורה ברורה "הרשויות המקומיות הן לב האשכול, האשכול לא בא כדי להחליף אותן, אלא כדי לייצר ביניהן שיתוף פעולה וכדי לבנות מנגנון פיצוי על פערים מובנים בשל המיקום הפריפריאלי של הרשויות ובשל גודלן". אלי הוסיף "ניתן לראות זאת גם במבנה השליטה באשכול ובפעילותו. הרשויות באשכול בחרו להיות בו, והן יכולות לבחור לצאת ממנו בכל רגע נתון. כמו כן גם בתוך האשכול הן יכולות לבחור האם להשתתף בשירות או פרויקט מסוים או שלא. מליאת האשכול מורכבת מנציג לכל רשות, דבר המפצה על גודלן של רשויות קטנות ומאפשר להן להשמיע את קולן באופן שווה. רק החלטות שהתקבלו במליאה ומדיניות שאושרה בה יכולות להתקדם. המודל הזה מחדד את ההבנה שמדובר בפעילות ומטרות שהרשויות עצמן בוחרות לפעול בו יחד"

מימון ותקציבים

אלי מסביר: " משרד הפנים שבנה את רעיון האשכולות, מעניק תקציב תפעול בסיסי. על תקציב זה מתווספים תקציבים של משרדי ממשלה שמעוניינים לבנות מערכים אזוריים. תקציבים אלה הם תקציבים נוספים, ולא התקציבים המיועדים לרשויות. המשרד הממשלתי מגדיר את הסכום והמטרה שלשמה הוא מייעד את התקציב והאשכול בונה את התכנית לפי הצרכים וההתאמות הנדרשות.

תוכניות לעתיד

יורם: "מבחינתי הדבר המרכזי שעלינו לעשות השנה הוא לבנות לעצמנו תכנית אסטרטגית. תכנית ליצירת תמונת עתיד בטווח של העשור הקרוב, ויעדים ותוכנית עבודה לטווח הזמן הבינוני של השנים הקרובות. עלינו לייצר מעגלי שותפויות ושיח בין כל הגורמים הפעילים במרחב – רשויות, משרדי ממשלה, מגזר עסקי, גורמים חברתיים ואפילו לשתף תושבים שמעוניינים להשפיע. בתכנית עלינו לסמן לנו יעדים ותחומי פעילות שבם יש לאשכול יתרון מובהק, שיש צורך ברור מהשטח ושהשינוי שיתרחש יהיה בסדרי גודל משמעותיים.  אלי: " מסכים עם כל מילה של יורם, התחלנו בבנייה ותכנון של השלד של התכנית, רתמנו לעניין את ארגון "מעוז" שילווה אותנו ואנו מתכוונים לייצר פלטפורמה של מפגשים לצד פלטפורמה דיגיטלית שתשרת את האשכול שנים קדימה. לצד זה אנו עוסקים בתכנון סופי של מערך פינוי פסולת אזורי, ובקרוב נתחיל פעילות בעניין, וכן תכנון במספר תחומים עליהם הושגה הסכמה במליאת האשכול: רווחה, וטרינריה, מוקד ותקשוב.

נגישות